לייעוץ התקשרו
03‑6121244
או
השאירו פרטים
אבנר שטמר, משרד עורכי דין - קרליבך 29 תל אביב

 

קיבלתם אזהרה מלשכת ההוצאה לפועל?


מאת: עו"ד אבנר שטמר

נפתח נגדכם תיק מימוש משכנתא וקיבלתם אזהרה מלשכת ההוצאה לפועל?
אל תתעלמו מהאזהרה, אחרת ימונה כונס נכסים לזכויותיכם בדירה! ( חלק שני )

אם לא שילמתם את המשכנתא ולא טיפלתם כראוי במכתב ההתראה (ראו מאמר ראשון בסדרה), עורך הדין של הבנק פתח כנגדכם בהוצאה לפועל תיק למימוש המשכנתא, ובכוונתו למכור את הדירה שלכם.

השלב בו קיבלתם את האזהרה מלשכת ההוצאה לפועל הוא שלב קריטי. אם תפעלו נכון ומהר תצליחו למנוע מינוי כונס נכסים לדירתכם. אם לא תפעלו נכון ומהר, בשלב הבא תקבלו הודעה כי עורך הדין של הבנק מונה להיות כונס נכסים על דירתכם.

מה לעשות?

רשמו לעצמכם את היום והשעה בה נמסרה לכם האזהרה, ואת הדרך בה נמסרה לכם (ע"י שליח של דואר ישראל או ע"י שליח ממשרד עורך הדין של הבנק, או בהדבקה על דלת דירתכם).

שימו לב: בסעיף 2 של האזהרה כתוב כי אם אין ביכולתכם לשלם את הסכום הנקוב בשובר, עליכם לשלמו בתשלומים.

סעיף 2 של האזהרה לא מתייחס ואיננו חל על חובות בתיק מימוש משכנתא!

שימו לב: בסעיף 3 של האזהרה כתוב כי אם אין ביכולתכם לעמוד בתשלום החוב הפסוק או בתשלומים, עליכם להתייצב לחקירת יכולת.

סעיף 3 של האזהרה לא מתייחס ואיננו חל על חובות בתיק מימוש משכנתא!

שימו לב: עליכם לפעול מהר, שכן הזמן העומד לרשותכם הוא 20 יום בלבד. לאחר חלוף 20 יום מהיום בו נמסרה לכם האזהרה, יבקש עורך הדין של הבנק להתמנות ככונס נכסים על דירתכם, וחובכם יגדל בגין שכר טרחה נוסף עקב מינוי כונס הנכסים.

בפניכם 3 אפשרויות, בכולן עליכם לפעול בתוך 20 יום:

א. לשלם בלשכת ההוצאה לפועל או בדואר את הסכום הנקוב באזהרה.

אם שילמתם בלשכת ההוצאה לפועל, עליכם לברר מהו החוב נכון ליום התשלום. וודאו כי תיק ההוצאה לפועל נסגר. קחו אישור בכתב על סגירת התיק.

אם שילמתם בדואר, גשו ללשכת ההוצאה לפועל, בררו מה יתרת החוב (הפרשי הצמדה / ריבית) ושלמו גם את היתרה. עליכם לוודא כי תיק ההוצאה לפועל נסגר. קחו אישור בכתב על סגירת התיק.

ב. לנסות להגיע להסדר עם הבנק או עם עורך הדין של הבנק.

לאחר שכבר נפתח נגדכם תיק הוצאה לפועל, מומלץ לא לפעול לבדכם, אלא לקבל ייעוץ משפטי.

ההליך שנפתח נגדכם הוא הליך מהיר. ללא יעוץ משפטי, הסיכוי לטעות או לאחר את המועד, גדול מהסיכוי להגיע להסדר המבטיח את זכויותיכם.

אם לא תצליחו לסכם בזמן עם עורך הדין של הבנק על פתרון שייראה לו ולעגן את ההסכמות בכתב, ימונה עורך הדין של הבנק לכונס נכסים על דירתכם. חובכם יגדל בגין שכר טרחה נוסף עקב מינוי כונס הנכסים.

שימו לב: אם קבעתם פגישה עם עורך הדין של הבנק, או אם נפגשתם איתו והוא אמר שיתן לכם תשובה, מירוץ הימים לא נעצר.

מומלץ לפנות אל עורך הדין של הבנק באמצעות עו"ד מטעמכם, או לפנות אל הבנק בהדרכת עו"ד מטעמכם.

אפשרות זו כרוכה בתשלום בעלות נמוכה לעורך הדין אליו תבחרו לפנות. אם עורך הדין שתבחרו בקי בנוהלי הבנקים והמשכנתאות, סביר ביותר כי עניינכם יוסדר ללא צורך בטיפול נוסף.

ג. להודיע על רצונכם למכור את הדירה בעצמכם.

זכותכם להודיע בעצמכם, או באמצעות עורך הדין מטעמכם לראש ההוצאה לפועל על רצונכם למכור בעצמכם את דירתכם, לצורך פירעון מלוא חוב ההלוואה. אם תודיעו כך, יורה ראש ההוצאה לפועל על עיכוב הליכי ביצוע המשכנתא לתקופה של 90 ימים מיום קבלת ההודעה ובלבד שהבטחתם את פירעון מלוא חוב ההלוואה מהתמורה שתתקבל בעד המכירה. מכירת הדירה על ידכם תהיה כפופה לאישור ראש ההוצאה לפועל.הערה: האמור לעיל הינו מידע כללי בלבד, אינו מהווה ייעוץ משפטי ואין להסתמך עליו ללא קבלת ייעוץ משפטי המתאים למקרה ספציפי עפ"י נסיבותיו.
לייעוץ התקשרו
03‑6121244
או השאירו פרטים


אבנר שטמר, משרד עורכי דין - קרליבך 29 תל אביב