לייעוץ התקשרו
03‑6121244
או
השאירו פרטים
אבנר שטמר, משרד עורכי דין - קרליבך 29 תל אביב

 

רשלנות מקצועית של עורכי דין


מאת: עו"ד אבנר שטמר
מאמר זה הינו מאמר אחד בסדרה של מאמרים בנושא רשלנות מקצועית של עורכי דין.


מטרת מאמר זה היא לסקור בקצרה את נושא הרשלנות המקצועית של עורכי דין, להציע דרכים לצמצם את הסיכון להיפגע ממנה ולהציע דרכים לקבל פיצוי בגין הנזקים הנגרמים כאשר היא מתרחשת.


א. מהי רשלנות מקצועית של עורך דין?

כמעט כל בעל מקצוע מצוי בסיכון בו פעולותיו ייחשבו כרשלנות מקצועית.
כך לדוגמה, רופא מנתח, עלול לשכוח אביזרי ניתוח בגופו של מנותח, מהנדס עלול לדלג על בדיקה הכרחית של חוזק יסודות של בנין ומתקין מערכות מחשב עלול לשכוח לכלול במערכת אמצעי הגנה כנגד נפילת מתח או כנגד חדירת וירוסים.
עורך דין המייצג לקוח בעניין כלשהו עלול שלא לבצע בדיקות ו/או פעולות הכרחיות ועקב כך להיגרם ללקוח נזק.
כך לדוגמה, עורך דין המייצג לקוח בעסקה לרכישת דירה עלול לא לבדוק בעירייה או לא לדרוש מהלקוח (הקונה) לבדוק בעירייה אם אותה דירה נבנתה בחריגה מהיתר הבניה, דבר העלול להעמיד את הלקוח (הקונה) בפני צו הריסה.
בדיקה בעירייה היתה מגלה הן לעורך הדין והן ללקוח כי קיימת בדירה חריגת בנייה העלולה לגרום לעירייה להוציא צו הריסה.
במקרה כזה היה הלקוח יכול להחליט כי אינו מעוניין לקנות את הדירה, לחילופין להפחית ממחיר הדירה (אם המוכר מסכים) את עלות הסיכון הנובע מחריגת הבניה, או לחילופי חילופין להתנות בהסכם המכר כי כל התוצאות העלולות לנבוע מחריגת הבניה יחולו על המוכר (אם המוכר מסכים) ולדאוג לבטחונות ראויים.

כך לדוגמה, עורך דין המייצג לקוח בעסקה למכירת דירה שאינה דירתו היחידה של הלקוח, עלול לא לבדוק מתי הלקוח מכר בפעם האחרונה דירה בפטור ממס.
אם למשל הלקוח מכר לאחרונה דירה בפטור ממס לפני 3 שנים ו- 10 חודשים ובהנחה שהעסקה חייבת במס שבח, עדיף לחכות חודשיים (עד אשר ימלאו 4 שנים) ולמכור גם את הדירה הנוכחית בפטור ממס.
בדיקת היבטי המיסוי של המכירה היתה מגלה מהו המועד הנכון לביצוע המכירה בעוד שהימנעות מהבדיקה עלולה לגרום לכך שהמוכר יחויב במס שבח בגין המכירה.ב. כיצד לצמצם את הסיכון לנזקים כתוצאה מרשלנות מקצועית של עורך דין?

ככלל רצוי ומומלץ להיעזר בשירותים המקצועיים של עורך דין הבקי ומנוסה בתחום הרלוונטי. ככל שעורך הדין מנוסה יותר, כך קטן הסיכון שיתרשל מקצועית.
בנוסף, מומלץ להיעזר אך ורק בשירותים המקצועיים של עורך דין המבוטח בפוליסת ביטוח של רשלנות מקצועית. אם חלילה הלקוח יינזק כתוצאה מרשלנותו של עורך הדין והלקוח ייאלץ לתבוע את עורך הדין בשל הנזקים, עדיף שמאחורי עורך הדין תעמוד חברת ביטוח בעלת יכולת פיננסית למקרה שעורך הדין עצמו אינו בעל כושר פירעון בסכום התביעה.ג. כיצד לנהוג במקרה בו עורך הדין התרשל מקצועית?

במקרה בו הוכח כי נגרם ללקוח נזק כתוצאה מהתרשלות מקצועית של עורך הדין, הלקוח זכאי לכך שעורך הדין ו/או חברת הביטוח שביטחה את עורך הדין בביטוח אחריות מקצועית יפצו אותו בגין הנזקים.
הפעולות שיש לנקוט במקרה כזה הן:

1. יש לקבל חוות דעת מעורך דין אחר בשאלה האם עורך הדין של הלקוח התרשל מקצועית ואם כן מהם סיכויי התביעה נגד עורך הדין.
   
2. יש להגיש תביעה באמצעות עורך דין אחר כנגד עורך הדין שהתרשל, לפיצוי הלקוח על הנזקים שנגרמו לו בשל התרשלות עורך הדין שלו.
הערה: האמור לעיל הינו מידע כללי בלבד, אינו מהווה ייעוץ משפטי ואין להסתמך עליו ללא קבלת ייעוץ משפטי המתאים למקרה ספציפי עפ"י נסיבותיו.
לייעוץ התקשרו
03‑6121244
או השאירו פרטים


אבנר שטמר, משרד עורכי דין - קרליבך 29 תל אביב